Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.02.2017 14:30 - Пауза от поне 2 часа между антибиотика и пробиотика
Автор: bolenzdrav Категория: Лайфстайл   
Прочетен: 485 Коментари: 0 Гласове:
1



image
  При лечение с антибиотици заедно с болестотворните бактерии винаги се унищожават и полезните, живеещи в червата на човека. Това нарушава баланса на естествената микрофлора и в 5-40% от случаите може да провокира диария. За възстановяване и нормализиране на богатството на микроогранизми в червата е препоръчително приемане на пробиотици по време и след антибиотично лечение, въпреки че липсва стандартен подход как да стане това (колко дълго, с какви пробиотици, в какви дози).

 

Пациентите, рискови за усложнения от антибиотичната терапия, са използващите широкоспектърни групи антибиотици (хинолони, цефалоспорини); възрастните хора, онкоболните, пациентите, приемащи медикаменти, намаляващи секрецията на стомашна киселина и тези, лекуващи се в болнични условия, обяснява д-р Даниела Стоянова, гастроентеролог от ВМА.

Най-честите видове микроорганизми, използвани като пробиотици, са млечнокиселите бактерии (лактобацили, сред тях и нашия Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, лактококи, стрептококус термофилус), бифидобактериите, както и някои дрожди (захаромицети).

Пазарът изобилства с различни препарати и формули на прием (таблетки за смучене, капсули, прахчета), най-често съдържащи повече от един вид. Освен това има комбинирани препарати, които съдържат в допълнение специални въглехидрати (наречени пребиотици), благотворни за развитието на самите полезни бактерии, живеещи в червата – тези препарати се наричат синбиотици.

Пробиотиците повишават ефекта на антибиотиците, тъй като потискат активността на болестотворните бактерии, пречат на проникването им в организма и повишават локалния имунитет. Добавянето на пробиотици може да намали с 50% вероятността за поява на антибиотик-обусловена диария, но трябва да започнете приема им не по-късно от 72-ия час от началото на антибиотичната терапия. Разбира се, антибиотиците унищожават и част от пробиотичните бактерии, ето защо между приема на антибиотика и пробиотика трябва да има пауза от най-малко 2-4 часа.

Това не важи за издръжливите на антибиотици дрожди (захаромицети). За възстановяване на нормалната флора се препоръчва приемът на пробиотика да продължи 1-3 седмици след спирането на антибиотика. Дозировките са упоменати на опаковката на всеки пробиотичен продукт; важно е да го съхранявате според инструкциите на производителя, за да се запази активността на съдържащите се в него живи микроорганизми.

Желателно е да го приемате с храна, защото тя създава подходяща среда в стомаха. В допълнение не забравяйте да консумиране естествени продукти, богати на полезни бактерии, на първо място качествено българско кисело мляко или други продукти на млечнокиселата ферментация.




Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: bolenzdrav
Категория: Лайфстайл
Прочетен: 219224
Постинги: 210
Коментари: 9
Гласове: 61
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031