Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
09.05.2017 16:10 - Ротавирусната ваксина – за и против
Автор: bolenzdrav Категория: Лайфстайл   
Прочетен: 333 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

 image


Проф. Майда Тихолова е национален консултант по инфекциозни болести и ръководител на Катедрата по тази специалност.

Проф. Тихолова, родителите на малки деца се ужасяват от ротавирусните гастроентерити заради асоциациите с холера. Очите на страха ли придават зловещ ореол на тежките остри диарии?

В ранната детска възраст тежкият ротавирусен гастроентерит може да има холероподобно протичане. Правим всичко възможно да не се стига до катастрофален изход, но при някои заболяването протича тежко. Жалко е, при положение че има ваксина, да оставяме деца да боледуват.

Правителството прие Националната програма за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити, очаквате ли безплатната ваксина да намали заболеваемостта?

Това е много добра стъпка за ограничаване на заболяването. Ротавирусните гастроентерити са най-честата причина за тежка диария при бебета и малки деца. Над 90% от всички деца до края на първата си година се заразяват с вируса. Първото боледуване по правило протича най-тежко и диарията може да доведе до живото застрашаваща дехидратация. В индустриалните страни рядко се допуска това да доведе до смърт, но заболеваемостта е значителна и е свързана с високи разходи. Ваксинацията е единственият начин за предпазване.

Честа ли е инфекцията?

В световен мащаб за 1 г. от остри гастроентернти боледуват над 25 милиона деца и за около 2 милиона в тежко състояние се налага болнично лечение. За съжаление, близо 440 000 са смъртните случаи в изостаналите страни.
Лечението е насочено срещу дехидратацията и възстановяването на електролитния баланс, тъй като липсват специфични противовирусни средства за лечение.

Каква е картината у нас?

По данни на Националния център за заразни и паразитни болести от 2011 г. досега годишно се регистрират между 18 и 20 хиляди остри гастроентерити от всякакъв инфекциозен произход. От тях 12% са случаите на ротавирусните гастроентерити, а във възрастта до 5 г. те са 20% от всички.Тези гастроентерити са 49% от всички лабораторно доказани случаи с остро протичащи диарии при болнично лекуваните деца. В мащабно едногодишно       проучване, включващо около 700 деца до 5 г., проведено в 30 амбулаторни практики у нас, е доказано, че ротавирусите предизвикват около 25% от общата детска диарийна заболяемост.

Какъв е опитът в Европа?

Ротавирусните ваксини се прилагат масово в 21 европейски страни. Ще дам няколко примера. След въвеждането на ваксината в Испания честотата на ротавирусните гастроентерити намалява 2,5 пъти още през първите 2 г. В Белгия след първата година се отчита 81 % намаление на случаите с тежко заболяване, които налагат болнично лечение. За социален ефект и икономическа рентабилност съобщават и Холандия, Германия, Франция. Австрия е чудесен пример за т.нар. колективен ефект от ваксинациите, след като над 80% от бебетата на възраст от 7 седмици до 6 месеца започват да се ваксинират.

Работи ли ваксината?

За Европа ефективността да предпазва от тежки форми на заболяването е от 68 до 98%. Масовото прилагане на ваксините води и до намаляване на хоспитализациите между 65 и 84%. Според препоръките на СЗО от 2013 г. ротавирусната ваксинация трябва да се предлага на всички здрави бебета в Европа.
По подробно тук

 




Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: bolenzdrav
Категория: Лайфстайл
Прочетен: 220688
Постинги: 210
Коментари: 9
Гласове: 61
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930